ESD3V3CA
DigiKey Part Number
4878-ESD3V3CATR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD3V3CA
Description
TVS DIODE 3.3VWM 9VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
ESD3V3CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
600pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Voltage - Breakdown (Min)
4.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
9V