DT018BTFT-SHB
DigiKey Part Number
1987-DT018BTFT-SHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT018BTFT-SHB
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.8"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 1.8" (45.72mm) 160 x 128
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Displaytech
Dot Pixels
160 x 128
Packaging
Bulk
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ILI9163
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
White
Diagonal Screen Size
1.8" (45.72mm)
Dot Size
0.07mm W x 0.22mm H
Viewing Area
28.63mm W x 35.64mm H
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H