KO117A125
KO117A125
Additional Requirements for Selecting a Switch
KO117A125
DigiKey Part Number
EG5868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KO117A125
Description
SWITCH KEYLOCK 2POS SPST 4A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Keylock Switch 2 Position SPST 4A (AC) 125 VAC DC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KO117A125 Models
Category
Actuator Type
Flat Key
Manufacturer
E-Switch
Key Removable Positions
All
Series
Angle of Throw
90°
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Silver
Circuit
SPST
Mounting Type
Panel Mount
Number of Positions
2
Termination Style
Solder Lug
Switch Function
Off-On
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Contact Timing
Not Specified
Depth Behind Flange
33.30mm
Current Rating (Amps)
4A (AC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V