PV4F2G011-341
PV4F2G011-341
Additional Requirements for Selecting a Switch
PV4F2G011-341
DigiKey Part Number
EG4717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV4F2G011-341
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV4F2G011-341 Models
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Illumination Type, Color
LED, Blue
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
2.8 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Switch Function
On-On
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V