Image for PV7F2T011 is not available
PV7F2T011
DigiKey Part Number
141-PV7F2T011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV7F2T011
Description
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Anti-Vandal Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV7F2T011 Models
Category
Voltage Rating - DC
48 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Type
Anti-Vandal
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Circuit
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Switch Function
On-Off, Off-On
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
2A (DC)