TL6120BF130QG
DigiKey Part Number
EG4351TR-ND - Tape & Reel (TR)
EG4351CT-ND - Cut Tape (CT)
EG4351DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL6120BF130QG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
EDA/CAD Models
TL6120BF130QG Models
Outline
7.40mm x 7.40mm
Operating Force
130gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.50mm
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
5.20mm