B0820-2R5225 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-2504-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B0820-2R5225 |
Description | CAP 2.2F -20% +80% 2.5V T/H |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case Radial, Can |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance 2.2 F | Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm) |
Tolerance -20%, +80% | Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm) |
Voltage - Rated 2.5 V | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 1kHz |