BK/AGC-15-R
DigiKey Part Number
283-2625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/AGC-15-R
Description
FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
807.75
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.005 Ohms
Voltage Rating - AC
32 V