BK/GDA-500MA
DigiKey Part Number
283-BK/GDA-500MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDA-500MA
Description
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
0.038
Approval Agency
CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.46 Ohms