BK/GDC-100MA
DigiKey Part Number
283-BK/GDC-100MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDC-100MA
Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
100 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.045
Approval Agency
cULus, IMQ
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2.8 Ohms