BK/GMD-V-400-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/GMD-V-400-R
DigiKey Part Number
283-BK/GMD-V-400-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMD-V-400-R
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
1.2
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.505 Ohms