BK/S500-6.3-R
DigiKey Part Number
283-2687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/S500-6.3-R
Description
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63A
Melting I²t
69.0
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.01 Ohms