DR127-331-R
DigiKey Part Number
283-DR127-331-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR127-331-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR127-331-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127-331-R
Description
FIXED IND 330UH 1.04A 574 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.04 A 574mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR127-331-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.01A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
574mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)