DR73-4R7-R
DigiKey Part Number
283-DR73-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR73-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR73-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 3.09A 29.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.09 A 29.7mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR73-4R7-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.78A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
29.7mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)