HSL1225-3R8127-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 91
Datasheet
120 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 200mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Hybrid Supercapacitor Technology Overview
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
HSL1225-3R8127-R
DigiKey Part Number
283-HSL1225-3R8127-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSL1225-3R8127-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 120F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
120 F
Size / Dimension
0.508" Dia (12.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm