MOVHE20V150Y-AP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 189
Datasheet
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
MOVHE20V150Y-AP
DigiKey Part Number
283-MOVHE20V150Y-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE20V150Y-AP
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
168J
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1650 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V