SS-5H-2.5A-APH
DigiKey Part Number
283-4164-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4164-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-5H-2.5A-APH
Description
FUSE BOARD MNT 2.5A 300VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 300 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Melting I²t
40.3
Part Status
Active
Approval Agency
CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
23 Ohms
Voltage Rating - AC
300 V