XVM-259R2425-R
DigiKey Part Number
283-XVM-259R2425-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XVM-259R2425-R
Description
CAP MODULE 4.17F 259.2V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.17 F (EDLC) Supercapacitor 259.2 V Module, Screw Terminals 310mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
310mOhm
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Screw Terminals
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module, Screw Terminals
Capacitance
4.17 F
Size / Dimension
21.654" L x 10.472" W (550.00mm x 266.00mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
2.705" (68.70mm)
Voltage - Rated
259.2 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C