P005-006-14RA
DigiKey Part Number
TL445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P005-006-14RA
Description
CORD 14AWG C14 RA TO C13 6' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black IEC 320-C14, Right Angle To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
14 AWG
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
6.00' (1.83m)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
CSA, cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
IEC 320-C14, Right Angle
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C13
Voltage Rating
100 ~ 250VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
15A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C