PDUMV20HV-36
DigiKey Part Number
95-PDUMV20HV-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMV20HV-36
Description
3.23.8KW 200240V SINGLE-PHASE ME
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Connector - AC Input
IEC 320-C20, NEMA L6-20P
AC Outlets
20
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (16), C19 (4)
Voltage - Input
208V, 230V
Housing Material
Aluminum
Mounting Type
Rack, Vertical
Cord Length
10' (3.05m)
Current - Max
20A