SMART3000RXLTAA
DigiKey Part Number
95-SMART3000RXLTAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMART3000RXLTAA
Description
EATON TRIPP LITE SERIES UPS SMAR
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) General Purpose, Industrial Control 3kVA / 3000W 120V
Category
AC Outlets
7 (UPS)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
9 minutes
Series
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Box
Voltage - Output
120V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA L5-30P
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Output Connector
NEMA 5-20R (6), NEMA L5-30R (1)
Voltage - Input
120V
Cord Length
10' (3.05m)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Approval Agency
CE, CSA, FCC
Form
Rackmount, Tower
Size / Dimension
23.700" L x 17.000" W (601.98mm x 431.80mm)
Power - Rated
3kVA / 3000W
Height
3.400" (86.36mm)