E1SCA18-7.3728M TR
DigiKey Part Number
2773-E1SCA18-7.3728MTR-ND - Tape & Reel (TR)
2773-E1SCA18-7.3728MCT-ND - Cut Tape (CT)
2773-E1SCA18-7.3728MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E1SCA18-7.3728M TR
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3728 MHz ±50ppm Crystal 18pF 160 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
160 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
7.3728 MHz
Supplier Device Package
HC-49/UP
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.457" L x 0.191" W (11.60mm x 4.85mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)