ECS-110.5-18-20BQ-DS
DigiKey Part Number
XC1981TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1981CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1981DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-110.5-18-20BQ-DS
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-110.5-18-20BQ-DS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Load Capacitance
18pF