ECS-160-18-30-JGN-TR
DigiKey Part Number
XC3123TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC3123CT-ND - Cut Tape (CT)
XC3123DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-18-30-JGN-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-160-18-30-JGN-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)