ECS-80-18-5P-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECS-80-18-5P-TR |
Description | CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohms HC-49/US |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECS-80-18-5P-TR Models |
Category | Load Capacitance 18pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -10°C ~ 70°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 8 MHz | Size / Dimension 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm) |
Frequency Stability ±50ppm | Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) |
Frequency Tolerance ±30ppm |