ECS-MPI2520R1-3R3-R
DigiKey Part Number
ECS-MPI2520R1-3R3-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI2520R1-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 1.8A 126 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 1.8 A 126mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
126mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)