16FWRT002032
DigiKey Part Number
RPC6824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16FWRT002032
Description
WASHER FLAT RETAINING #2 NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
#2 Flat, Retaining Washer 0.032" (0.81mm) Thick Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16FWRT002032 Models
Category
Type
Flat, Retaining
Manufacturer
Essentra Components
Thread/Screw/Hole Size
#2
Series
Diameter - Outside
0.203" (5.16mm)
Packaging
Bulk
Thickness
0.032" (0.81mm)