MWSLTB-1-19
DigiKey Part Number
RPC1242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWSLTB-1-19
Description
CBL CLIP WIRE SADDLE FASTENER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, Wire Saddle on Base Natural Fastener 0.190" L x 0.100" H (4.83mm x 2.54mm)
EDA/CAD Models
MWSLTB-1-19 Models
Category
Color
Natural
Manufacturer
Essentra Components
Length
0.400" (10.16mm)
Series
Width
0.350" (8.89mm)
Packaging
Bulk
Height
0.280" (7.11mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.125" (3.18mm)
Type
Clip, Wire Saddle on Base
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type Attributes
Hinged, Micro, Top Lock
Features
Flame Retardant
Opening Size
0.190" L x 0.100" H (4.83mm x 2.54mm)