SLCS-250-3-01
DigiKey Part Number
RPC5050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLCS-250-3-01
Description
CBL CLIP WIRE SADDLE ARROWHEAD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, Wire Saddle Natural Arrowhead, Winged 0.188" (4.78mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLCS-250-3-01 Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Natural
Series
Width
0.250" (6.35mm)
Packaging
Bulk
Height
0.718" (18.24mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.187" (4.75mm)
Type
Clip, Wire Saddle
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Type Attributes
Locking, Round, Standoff
Panel Thickness
0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm)
Opening Size
0.188" (4.78mm)