EAST16084RA0
DigiKey Part Number
1080-EAST16084RA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST16084RA0CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST16084RA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16084RA0
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EAST16084RA0 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
120°
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
632nm
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
1.00mm x 0.80mm