EGSS-BS-KF-32-50-8P-ST-M-H1-PLK-AA
DigiKey Part Number
2171-EGSS-BS-KF-32-50-8P-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Detailed Description
Linear Axis Stepper 1.969" (50.00mm) Ball Screw Integrated Controller, Limit Switches 24VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24VDC
Stroke Length
1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic)
13.48lbf (60.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Speed
7.48 in/s (190.0 mm/s)