58.33.9.024.0050SPA
DigiKey Part Number
2066-58.33.9.024.0050SPA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
58.33.9.024.0050SPA
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil DIN Rail
Category
Features
Diode, Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, EAC, RINA, UKCA, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4000VA
Coil Resistance
600 Ohms
Coil Current
40 mA