FKFSXEIHM0.032768-T3
DigiKey Part Number
631-FKFSXEIHM0.032768-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
631-FKFSXEIHM0.032768-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
631-FKFSXEIHM0.032768-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKFSXEIHM0.032768-T3
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 65 kOhms 4-SMD, Flat Lead, 3 Leads
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
65 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
4-SMD (6.7x1.5)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.264" L x 0.059" W (6.70mm x 1.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Load Capacitance
12.5pF