FSP025M-DPA
DigiKey Part Number
2967-FSP025M-DPA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP025M-DPA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 25 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 1.26" H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, TUV, VCCI
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
25 W