BF080-12-A-0-L-C
DigiKey Part Number
2073-BF080-12-A-0-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BF080-12-A-0-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BF080-12-A-0-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF080-12-A-0-L-C
Description
12POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Detailed Description
12 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BF080-12-A-0-L-C Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Number of Positions
Features
Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
250VAC/DC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)