FFC2B28-18-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B28-18-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B28-18-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B28-18-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B28-18-G
Description
CONN FFC FPC 18POS 0.5MM R/A
Detailed Description
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B28-18-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Thermoplastic
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Thermoplastic
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
Flash
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)