FFC3B07-20-T
DigiKey Part Number
2073-FFC3B07-20-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC3B07-20-TCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC3B07-20-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3B07-20-T
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 20POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC3B07-20-T Models
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
20
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.098" (2.50mm)