BZT52C6V2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52C6V2 |
Description | DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.2 V 500 mW ±6.45% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±6.45% | Supplier Device Package SOD-123 |
Power - Max 500 mW |