B1701IRP-20C000214U1930
DigiKey Part Number
3147-B1701IRP-20C000214U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1701IRP-20C000214U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1701IRP-20C000214U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1701IRP-20C000214U1930
Description
2.0(L)X 1.3 (W) 8 (H) MM IRP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 850nm 1.5V 70mA 0.5mW/sr @ 20mA 140° 0805 (2012 Metric)
Category
Wavelength
850nm
Manufacturer
Harvatek Corporation
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Orientation
Top View
Type
Infrared (IR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - DC Forward (If) (Max)
70mA
Mounting Type
Surface Mount
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
0.5mW/sr @ 20mA