KA1-3010498M5
DigiKey Part Number
952-KA1-3010498M5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KA1-3010498M5
Description
CONN PLUG HSG 4POS 8.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.335" (8.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KA1-3010498M5 Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Solder
Series
Fastening Type
Threaded
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Features
Jackscrews
Connector Type
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Type
Male Pin, Power
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.335" (8.50mm)