M20-7811045R
DigiKey Part Number
952-M20-7811045RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-M20-7811045RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-M20-7811045RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7811045R
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
Detailed Description
20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M20-7811045R Models
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
0.59µin (0.015µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Features
Board Guide
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)