M20-7921042R
DigiKey Part Number
952-3180-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3180-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3180-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7921042R
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M20-7921042R Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
0.59µin (0.015µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)