DF13-9P-1.25DS(50) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H3327-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF13-9P-1.25DS(50) |
Description | CONN HEADER R/A 9POS 1.25MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 9 position 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF13-9P-1.25DS(50) Models |
Category | Fastening Type Detent Lock |
Mfr | Contact Length - Post 0.091" (2.30mm) |
Series | Insulation Height 0.142" (3.60mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Square |
Part Status Obsolete | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Material Brass |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Positions | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Number of Rows 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Beige |
Style | Current Rating (Amps) 1A |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 150V |