Image for DF40JC-34DP-0.4V(53) is not available
DF40JC-34DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF40JC-34DP-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-34DP-0.4V(53)
Description
CONN PLUG 34POS SMD GOLD
Detailed Description
34 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40JC-34DP-0.4V(53) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
34
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)