FH35C-45S-0.3SHW-99
FH35C-45S-0.3SHW-99
FH35C-45S-0.3SHW(99)
DigiKey Part Number
H122279TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122279CT-ND - Cut Tape (CT)
H122279DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH35C-45S-0.3SHW(99)
Description
CONN FPC 45POS 0.3MM R/A
Detailed Description
45 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH35C-45S-0.3SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
45
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)