FX6-50S-0.8SV(91) is available for purchase but is not normally stocked.
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 61
Datasheet
Image for FX6-50S-0.8SV(91) is not available
FX6-50S-0.8SV(91)
DigiKey Part Number
FX6-50S-0.8SV(91)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-50S-0.8SV(91)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-50S-0.8SV(91) Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)