FX6-50S-0.8SV2(93) is available for purchase but is not normally stocked.
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX6-50S-0.8SV2(93) is not available
FX6-50S-0.8SV2(93)
DigiKey Part Number
FX6-50S-0.8SV2(93)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-50S-0.8SV2(93)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-50S-0.8SV2(93) Models
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 9mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)