FX8C-100S-SV5(92)
DigiKey Part Number
H121945TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121945CT-ND - Cut Tape (CT)
H121945DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-100S-SV5(92)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-100S-SV5(92) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Active
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)