TF38-22S-0.5SV(830)
DigiKey Part Number
26-TF38-22S-0.5SV(830)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TF38-22S-0.5SV(830)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TF38-22S-0.5SV(830)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF38-22S-0.5SV(830)
Description
CONN FFC VERT 22POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
TF38-22S-0.5SV(830) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Digi-Reel®
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
22
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.205" (5.20mm)