44ATM090T-P190
DigiKey Part Number
2882-44ATM090T-P190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM090T-P190
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Detailed Description
19V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
6.30" L x 1.18" W x 2.52" H (160.0mm x 64.0mm x 1.38mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output
19V
Standard Number
Current - Output (Max)
4.74A
Weight
1.23 lbs (560 g)
Power (Watts)
90 W